Beleggen en Stadiumtheorie

Beleggen: stadiumtheorie (cyclus analyse)

Bij het selecteren van al dan niet koopwaardige aandelen is de cyclusanalyse onmisbaar. Deze gaat ervan uit dat de koers van ieder aandeel steeds weer een zelfde cyclus doorloopt. Er zijn vier stadia: het dalgebied, periode van stijgende koersen, het topgebied, periode van dalende koersen. In dit artikel zullen alle vier de stadia worden behandeld.


Stadium 1: bodem- of dalsituatie

In dit stadium vindt strijd plaats tussen bezorgde verkopers en potentiële kopers. Het aandeel consolideert. Dit duurt enkele maanden of enkele jaren. Er wordt slechts geringe winst gemaakt door op de bodems te kopen en op de toppen te verkopen. De koersschommelingen dienen ten minste 10 procent te zijn om te kunnen spreken van een acceptabele winst. Handig is om met opties van de koersschommelingen te profiteren. In een dergelijke periode van consolidatie is het belangrijk goed op te letten of de weerstandslijn doorbroken wordt en het aandeel in stadium 2 terecht komt.

Stadium 2: stijgende koersen

Het perfecte tijdstip om een aandeel te kopen is als het aandeel uit het dal komt en overgaat in stadium 2. Hier droomt elke belegger van. Elke volgende top is hoger dan de voorafgaande. Dit geldt ook voor de bodems.

Stadium 3: het topgebied

De koers consolideert en blijft weer hangen binnen een horizontaal trendkanaal. De kleine belegger koopt door zijn onervarenheid, terwijl de professional juist verkoopt. Kenmerken van de derde fase zijn: bekendmakingen van goed nieuws, hoge winstcijfers, nieuwe producten, etc. Maar in beurskringen geldt het adagium: "Sell on the good news".

Het is ook goed om short te gaan, ofwel om aandelen te verkopen zonder dat u ze bezit om ze later tegen een latere prijs te kunnen terugkopen. Dit is dus precies het tegenovergestelde als op het einde van stadium 1.

Stadium 4: periode van dalende koersen

In deze periode dien je short te gaan. Alle aandelen dienen verkocht te worden. Kijk uit dat je niet te snel denkt dat de koers wel 'genoeg' gezakt is en daarom aandelen gaat kopen. Dit is echter struisvogelpolitiek; men steekt de kop in het zand.

Meer informatie is te vinden in mijn special Analyse van aandelen.
© 2007 - 2008 Etsel, gepubliceerd in Beleggen (Financieel) op 21-11-2007, laatst gewijzigd op 22-01-2008. Het auteursrecht van dit artikel ligt bij de infoteur. Zonder toestemming van Etsel is vermenigvuldiging van dit artikel verboden. Meer...

Verwante artikelen


Reageer op het artikel "Beleggen: stadiumtheorie (cyclus analyse)"


Er zijn nog geen reacties geplaatst op dit artikel.